Ankara
Ahimesut Mh. 1789. Cadde, Akasya Evleri C:13
info@pio.com.tr
Tel: +90 532 404 7037
İstanbul
Eski Büyükdere Caddesi, Büyükdere İş Merkezi, No:2 Kat:6
info@pio.com.tr
Tel: +90 532 404 7037

Yeni Markalaşma Kuralları

Markaların modern iş dünyasında üstesinden gelmesi gereken zorluklar tam olarak “kolay yönetilebilir” değildir. Aynı zamanda markaların birkaç yıl önce ele alması gereken zorluklardan çok daha karmaşıktırlar.Günümüzde markalar; sosyal medya, mobil ve geleneksel kanallar gibi çeşitli platformlarda her türlü deneyimi sağlamakla görevlendiriliyor. Sadece her platformdan faydalanmakla kalmamalı, aynı zamanda her platformdaki krizleri seçenekleri de yönetebilmeliler.

Bu yeterli olmazsa, müşteri ile sosyal, kültürel ve politik spektrumlar arasında ilişki kurmaları gerekir. Peki, modern markalar bu talepleri nasıl ele alıyor? Tek seçenek esnek olmak. Fütürist Bruce Sterling’in söylediği gibi, etraftaki herkes sizinle aynı fikirde olmasa bile doğru şeyi yaptığınızı ummak zorundalar.

Doğal olarak, bu, ölçülebilir sonuçlara öncelik veren işletmeler için “yutulması zor” bir haptır. Bugün herhangi bir modern pazarlamacıya sorun, müşterilere değer odaklı deneyimler sunmanın kolay bir iş olmadığını inkâr etmeyecektir. İster beğenin ister beğenmeyin, pazarlama işlevi ile daha fazla iş hedefine ulaşmak ve müşterilerin gereksinimlerini karşılamak arasında doğal bir çelişki vardır. Satışları motive eden ve hizmeti motive eden şeyler arasında muazzam bir fark vardır. Bununla birlikte, göründüğü kadar imkânsız bir şey değildir. Kullanabileceğimiz çözümler var ve bu çözümlerden daha yaratıcı olanı seçebiliriz. Yaratıcılık, belirsizliğe karşı ideal bir silahtır ve bununla markalar kesinlikle müşterileriyle daha iyi etkileşim kurabilir.

Günümüzde markalaşma kurallarının değiştiğini gösteren deneysel reklamcılığın gücüyle tanışıyoruz. Aslında bu kurallar; yakın gelecekte markalaşmayı şekillendirecek ve tanımlayacak kurallar.

Etkileşim Kurmayan Markalar Ölecek

Etkileşimli pazarlama fikirleri sergileyen bir dizi markayı düşünelim. Örneğin, Land O ‘Lakes Butter, katılımcıların sergilerle etkileşime girmesine ve hatta bağış göndermesine izin veren bir deneyim sergiledi. Amaç, insanlara sorumlu gıda üretimi ve çiftçilik hakkında bilgi sağlamaktı.

HBO, bilim kurgu isimleri Westworld’den Sweetwater ismindeki kurgusal kasabanın bir kopyasını kurdu ve bu da insanların kasabanın gerçekte nasıl hissettirdiğini deneyimlemelerine izin verdi. Gördüğünüz gibi etkileşim; ismi, sloganı yaymanın bir yoludur. Bu tür interaktif bir yaklaşım, insanlar arasındaki merakı arttırır ki bu tam olarak istediğiniz şeydir. Böyle zengin bir deneyim sağlayamazsanız, rakipleriniz olmaya devam edecektir ve bu sizin için kötü bir haberdir. Çok kötü bir haber.

Yaratıcılık

“Geniş kapsamlı” pazarlama hilesi anlayışı sona erdi. Bugün her şey yaratıcı kürasyonla ilgili. Tüketiciler, kendileri için anlamlı olan fırsatlarla tanıştırılmak istiyor. Başka bir deyişle, daha spesifik olmanız gerekir, yani kültürel/sosyal eğilimleri hedef kitlenin ilişkilendirebileceği pazarlama stratejileriyle birleştirmek.

Bunun iyi bir örneği, SXSW’de sunulan “LVMH Kozmetik Kaş Artırılmış Gerçeklik” deneyimidir. Bu deneyim, katılımcıların farklı kaşlarla nasıl görüneceklerini görmelerini sağladı. AR’nin ne kadar ilerlediğini ve pazarlama gücü açısından neler sağlayabildiğini gösteren eşsiz bir deneyim oldu.

Çeşitlilik 

Çeşitlilik var. Tabii ki, bir süredir. Ama bu sefer gerçekten çeşitli gruplara ait müşteriler teslimiyetlerinin adil bir şekilde paylaşılmasını istediler. John Maeda’nın SXSW’deki “Design in Tech” raporunda yer verdiği gibi kapsayıcı yaratıcılık son derece akıllı bir yaklaşımdır. Fikirlerinizde kapsayıcı değilseniz, pazarın büyük bir kısmını dışarıda bırakıyorsunuz demektir.

Dolayısıyla, içerik oluşturmak ve pazarlamaktan sorumlu iseniz, herkesi kapsayan bir yaklaşım geliştirmeye odaklanmanız gerekir. Daha da önemlisi, çeşitli çözümler çeşitli fikirlerin sonucudur ve bu doğrudan temelden başlaması gereken bir şeydir. Yani, kendi takımlarınızda yapacağınız çeşitlilik,  başlamak için harika bir adım olacaktır.

Gerçekliği Karıştırın!

Gerçeği karıştır dediğimde şaka yapmıyorum. Bu gerçek bir şey. Gerçek terim elbette farklıdır. “Arttırılmış Gerçeklik”. Peki, Karışık Gerçeklik nedir? Bir giyim mağazasında olduğunuzu ve bir kıyafet denemek istediğinizi düşünün. Ne yaparsınız? Tabi ki deneme kabinine girersiniz. Ama şimdi bunu yapmak zorunda değilsiniz. Etiketteki bir QR kodunu tarayabilir ve gerçek deneme kabininin sanal bir kopyasına adım atabilirsiniz ve arkadaşlarınız mükemmel elbiseyi seçmenize yardımcı olabilir. Kendi evinizden bile bunu yapabilirsiniz. Karma gerçeklik budur ve bir marka olarak nasıl sunabileceğinizi anlamaya çalışmanız gerekir.

Uzmanlık

Çoğu şirket reklam ihtiyaçlarını karşılamak için bir ajansla çalışacaktır. Bu kötü bir plan değil. Ancak, her şirket sonunda özel bir dokunuş gerektiren projeler üzerinde çalışmak zorunda kalacak. Başka bir deyişle, markanızın özel uzmanlığı göz önünde bulundurması gerekecektir.

Özelleştir, Özelleştir, Özelleştir

Özelleştirme yeni bir fikir değil, ama bugün herkesin kendisini bir birey olarak temsil eden bir şey istediği dünyaya doğru ilerliyoruz. Kitlesel üretilen hizmet ve ürünlerin çekiciliği konusunda herkes aynı fikirde değildir. Yani, tüketici için özelleştirmeye girmelisiniz. Buna iyi bir örnek ise; Apple. Apple, 2007’de iTunes mağazasıyla bunu sonuna kadar gösterdi. İnsanlar beğendikleri tüm CD’leri satın almak yerine, sadece dinlemek istedikleri şarkılara sahip olabildiler.

İnsanlar sadece komşularıyla aynı şeyleri istemiyorlar. Öne çıkmak istiyorlar. Seçenekler istiyorlar. Şimdilik, sadece belirsizlik sorununu çözmeye hazır olduğunuz için hazırlıksız olacağınız anlamına gelmez. Aslında, tam tersi. Belirsizlikle yüzleşmek tamamen hazırlıklarınızla ilgilidir. Markanızın bir amacı olmalı. Sonuçtan korkmadan yeni fikirler denemek istiyorsanız bu gereklidir. Bu yüzden, hazır olun ve daha da önemlisi, en önemli olana odaklanın: müşteri deneyimi. 

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.