Ankara
Ahimesut Mh. 1789. Cadde, Akasya Evleri C:13
info@pio.com.tr
Tel: +90 532 404 7037
İstanbul
Eski Büyükdere Caddesi, Büyükdere İş Merkezi, No:2 Kat:6
info@pio.com.tr
Tel: +90 532 404 7037

Markanızı Etkinliklerinize Nasıl Dâhil Edersiniz?

İşletmelerin marka bilinirliği oluşturmak için izleyebileceği birçok yol vardır. Şirket etkinliği bunlardan biridir. Etkinlik markalaşması, şirketlerin şu anda sahip oldukları farkındalığı artırmalarını sağlar. Aslında, etkinlik markalaşması bir şirketin genişlemesi ve sürekli çalışması için kritik öneme sahiptir.

Etkinlik markalaşmasının ne kadar önemli olduğunu gösteren birkaç istatistik;

  • Maryland’daki Loyola Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalara göre, bir etkinlikte kullanılan imza rengi marka bilinirliğini %80 artırabilir.
  • Pazarlamacıların yaklaşık %79’u marka bilinirliğinin B2B içerik pazarlamasının ana hedefi olduğunu belirtti.
  • Bir markanın imajının %45’i, iletişim kurdukları ve gerçekleştirdiği eylemlerle belirlenir.
  • ABD’deki insanların %60’ı, çevrimiçi, mağazada veya bir etkinlikte markalarından tutarlı deneyimler beklemektedir.

Ama asıl soru şu; bu süreçleri nasıl hayata geçirebiliriz? İşte size yardımcı olacak birkaç basit öneri.

Marka Renklerinizden Yararlanın

Etkinlik mekânının her yerine logonuzu yerleştirmek cazip gelebilir. Ancak bu, modası geçmiş bir yaklaşımdır. Bir etkinliği markalamak söz konusu olduğunda çok daha incelikli yollar bulabilirsiniz.  Sadece logolarınızı kullanmak yerine marka renklerinizi kullanabilirsiniz.

Örneğin, marka renklerinizi ışıklandırmalarda kullanabilir ve mekânın etrafına yayılmalarını sağlayabilirsiniz. Mesajı iletmek için marka renklerinizdeki sahne malzemelerini ve diğer dekoratif öğeleri de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, logo kullanımını minimum düzeyde tutabilirsiniz.

Markalı Fotoğraf Operasyonları

Akıllı bir işletme, çalışanların ve müşterilerin, diğer etkinlik katılımcılarıyla birlikte bir markanın en iyi savunucuları olduğunu bilir. Bu nedenle, marka mesajınızı taşıyan fotoğraflar oluşturarak bunları marka savunucuları olarak kullanabilirsiniz. Bu, fotoğraflar stratejik olarak yerleştirilmiş afişler veya ürünler üzerine basılabilir. Fotoğraflar veya görüntüler daha sonra görüntüleri kendi sosyal medya profillerine gönderecek ilgili gruplarla paylaşılabilir. Söylemeye gerek yok, bu markanızın görünürlüğünü daha da artırıyor.

Katılımcılarınızın sizi bu görüntülerde de etiketleyebilmesi için hashtag’lerinizi ve tutamaçlarınızı yüksek görünürlükteki alanlarda yayınladığınızdan emin olun. Etkinliğin diğer alanlarını da kapsayacak şekilde bir fotoğrafçı kiralayabilirsiniz.

Markalı Promosyon Ürünler

Etkinliğinizin bir parçası olarak promosyon ürünleri dağıtacaksanız bu promosyonların benzersiz ve pratik olmasını sağlamanın yanı sıra, markanızı da yansıttıklarından emin olun. Genellikle markalı tişörtler, flash sürücüler, kalemler bu iş için uygundur.

Tabi ki bundan farklı ürünler de seçilebilir örneğin, markalama öğelerinizle çikolata kutularını özelleştirmeyi deneyebilirsiniz. İşletmenizin bildiği ürün veya hizmetlerle alakalı özel markalı cüzdanları veya özel markalı ürünleri dağıtmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, şirketiniz dizüstü bilgisayar üretiyorsa, markalı bir fare veya dizüstü bilgisayar kapağı pratik bir hediye olarak kullanılabilir.

Aslında, etkinlikte ikram edilecek yiyecekleri markalaştırmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, şekerleme ürünleri kullanılarak yapılan tasarımlara (logo veya isim) tatlı tabakları ilginç bir dokunuş olacaktır. Zücaciye ürünleri veya çatal-bıçaklar da özel marka etiketli olabilir.

Önemli şeyleri unutma

Şimdi, bildiğiniz gibi, marka bilinci oluşturma sadece yüzeysel şeylerle sınırlı değildir. Markalama konusunda logolar, renkler ve resimlerden daha fazlası vardır. Tüm işletmelerin kalabalık bir pazarda ilgi düzeyi kazanmak için kendilerini insanlaştırmaları gerekir.

Bu nedenle, mekânı dekore etmenin yanı sıra, etkinliğinize kimlerin katıldığını bildiğinizden ve buna göre planladığınızdan emin olun. Örneğin, muhtemelen gazetecilerin orada bulunmasını sağlayabilirsiniz. Kim olduklarını, ne aradıklarını bulmak için zaman ayırın ve en önemlisi onlarla konuşun.

Gazeteciler ve haber medyası, onları nasıl kullanacağınızı bildiğiniz sürece, marka bilinci oluşturma açısından çok güçlü araçlardır. Aynı şey sosyal medya etkileyicileri ve blog yazarları için de geçerli. Tüm bu karakterlerle etkileşime geçin, böylece sizin hakkınızda söyleyecek yapıcı veya olumlu bir şeyleri olur. Hatta kendilerini tanıtabilecekleri bir platform sağlayarak “sınırlarını çizebilirsin”. Bu size çok fazla kilometre kazandırır. Bu markalama oyununda insan oyuncuları ne kadar çok tanımak isterseniz, o kadar iyi olur.

Ayrıca, paylaşacağınız bir hikayeniz olduğundan emin olun. Ekibinizi hazırlayın, katılımcılarla ve diğer önemli kişilerle paylaşmak istediğiniz bilgileri inceleyin. Örneğin, yapmayı planladığınız önemli duyurular var mı? Tartışmak istediğiniz önemli bir proje veya önemli bir müşteri var mı? Ne olursa olsun, bundan bahsettiğinizden emin olun.

Etkinliğin Her Öğesinin Markanızı Yansıtmasını Sağlayın

Temanızı seçerken, görev ifadenize uygun bir şey seçin. Bunu yaptıktan sonra, temanın her bir tasarım öğesine uygulandığından emin olun. Örneğin, uygulamalar geliştiren bir marka olduğunuzu varsayalım. Etkinliğin hedeflerinizi yansıtmasını sağlamak için ne yapabilirsiniz? Sadece etkinlik için bir uygulama oluşturabilir ve gücünü vurgulayabilirsiniz.

Bu, kimliğinizi oluşturmanın ve ayrıca yeteneklerinizi göstermenin harika bir yoludur.

Sonuç Olarak…

Etkinliklerinizin her öğesinin markanızı yansıtması gerektiği açıktır. Yani, yaratıcı ve harika bir ev sahibi olun. Markanın daha somut yönlerine odaklanmanın yanı sıra, insanlarla iletişim kurmak için onlara zaman ayırın. Etkinlikleriniz harika bir PR fırsatı sunar ve bundan en iyi şekilde yararlanmanız gerekmektedir.

Ayrıca, etkinliğinizin unutulmaz bir etkinlik olduğundan emin olun. Yeni şeyler denemekten korkmayın. Tüm bunları yaptıktan sonra hedef kitleniz; şirketinizin veya kuruluşunuzun ne hakkında olduğunu anlamakta zorlanmaz.

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.