Ankara
Ahimesut Mh. 1789. Cadde, Akasya Evleri C:13
info@pio.com.tr
Tel: +90 532 404 7037
İstanbul
Eski Büyükdere Caddesi, Büyükdere İş Merkezi, No:2 Kat:6
info@pio.com.tr
Tel: +90 532 404 7037

Markanız İçin Neden Bir Slogan Gerekli?

Şirketler, markalaşma ve pazarlama çabalarının bir parçası olarak onlarca yıldır sloganlardan yararlanmaktadır. Büyüklükleri ne olursa olsun çoğu işletme, kendilerini ve ürünlerini rakiplerinden farklı kılan akılcı ifadelerden yararlanır.Birmarka için iyi bir slogan çok şey yapabilir. Markanın kimliğini güçlendirebilir ve alıcıya güçlü bir mesaj gönderebilir. 

Marka Sloganlarının Önemi

Bir slogan genellikle olması düşünülen bir etiket satırı değildir. Daha stratejik bir rolü vardır. Bir sloganın amacı veya hedefi müşteriyi ürününüzün benzersiz olduğuna ve güvenilir bir marka olduğunuza ikna etmektir.  

Mesela klasik bir marka düşünelim. KFC’ye (Kentucky Fried Chicken) ne dersiniz? KFC’nin ilginç sloganları var. Marka başlangıçta akıllı, son derece çekici ve çok basit olan “Finger Lickin ‘Good” sloganını kullandı. Çok mantıklıydı ve markanın ilgili olduğu her şeyi alıcıya iletmeyi başardı. Şu anki slogan “So Good” da aynı çizgilerden oluşuyor, ancak daha akılda kalıcı. 

Her neyse, mesele şu ki, bu basit ama iyi hazırlanmış sloganlar, bu markaları anında tanınabilir ve açıkça popüler hale getirdi.

Sloganlar, temel olarak müşterinin KFC’de bir yemeği tattıktan sonra deneyimlemeyi bekleyebilecekleri şeyin açıklamasıdır. Müşterinin zihninde tercih edilen bir eatery olarak, KFC’nin konumunu güçlendirmek için tasarlanmıştır.

İşte tam da bu yüzden dünyanın dört bir yanındaki insanlar KFC’yi anında tanıyor ve tercih edilen bir yeme mekânı olarak seçiyorlar. Genel olarak, bir slogan tam ve duygusal olarak çekici olmalıdır.

Sloganlar Markanın Gölgesidir

Herhangi bir markanın amacı fark edilebilir bir kimliğe sahip olmaktır. Sloganlar bu role fazladan bir faktör olarak hizmet eder. Bu, hemen hemen marka adınıza bağlıdır ve adınızın gösterildiği her yerde kullanılır. Bu anlamda, gerçek bir gölge işlevi görür.

Bir markanın adını tek başına kullanması mümkün olsa da bir slogan eklemek her zaman iyi bir fikirdir. Bu bir tür buz kırıcıdır ve işin ne hakkında olduğunu anlatmak için bir araç görevi görür. KFC bunun iyi bir örneği olarak akla yeniden geliyor.

Sloganlar bir markayı anlamlandırır, bu da markayı daha çekici kılar. Bu, üzerinde çalışacağınız daha fazla kelimeniz olduğu anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, bir slogan, temel mesajı almanızı kolaylaştırır. Dolayısıyla, bir slogan geliştirirken, marka için konuşmasına izin verdiğinizden emin olun.

Sloganlar Ürünün Arz Edilebilirliğine Katkıda Bulunuyor

Bir slogan, markanın DNA’sı gibidir. Dolayısıyla başarılı bir slogan, sadece markanın yararlanabileceği bir şey olarak değil, taahhüt olarak görülmelidir.

Sloganlar, sadece müşteri çekmenin ötesine geçebilmektir. Yönetim ve çalışanlar üzerinde de motivasyonu artıracak bir etki yaratabilmelidir. 

Bir slogan, markanız için hassas olarak hazırlanmalı ve kuruluşunuzun temel ilkelerini yansıtmalıdır. Müşterilere, markanızın ne anlama geldiğini hatırlatırlar. 

Bu nedenle sloganınızın markanızın özünü yansıtacak şekilde geliştirildiğinden emin olun.

Sloganlar Olumlu Müşteri İlişkileri Geliştirir

Sloganlar, marka ile müşteri arasında bağlayıcı görevi de görebilir; bir tür köprü gibi. Bu açıkça daha sağlam müşteri ilişkilerine yol açmaktadır. İyi düşünülerek hazırlanmış sloganlar duygusal bağlılık yaratabilir ve insanları markaya yönlendirebilir. Sonuç olarak, müşteriler ilişki kurmaya başlar ve markanıza yönelir. Bu, yatırım getirisinin artmasına katkıda bulunur.

Bu nedenle sloganlarınızın insani yönlere ve tipik yaşam koşullarına dayandığından emin olmalısınız. Tüketiciye duygusal açıdan dokunabilmelisiniz.

Sloganlar İşletmenize Uygun Bir Bakış Açısı İle Hazırlanmalı

Sloganlar yaptığınız işe zarif bir bakış açısı kattığında bu, doğru kitleyi çeker ve onların markayla duygusal olarak etkileşim kurmalarına yardımcı olur. Buna iyi bir örnek STK’lar olacaktır. STK’lar genellikle amaçlarının reklamını yapan ve duygusal bir bağ kuran sloganlar bulurlar. Bu yüzden bir slogan bulmadan önce hedefinizi ve hedeflerinizi tanımladığınızdan emin olmalısınız.

Sloganlar Öngörülebilir

Sloganların tahmin edilebilir olması iyi bir şeydir. Öngörülebilirlik, belirsiz bir şey olmadığı anlamına gelir. KFC örneğini tekrar ele aldığımızda, “Finger Lickin ‘Good” veya “So Good” gibi bir slogan, markanın bir tür gıda ürünü ile ilişkili olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bu tür bir öngörülebilirlik, kimliği doğrudan yaratan şeydir.

Sloganlar Unutulmaz Olmayı Başarabilmeli

Markanızın unutulmaz olmasını istiyorsunuz. Bu açık bir beklenti ve hedef. Ancak markaların sloganlarıyla ilgili en temel sorun unutulmaz olmamasıdır. En iyi ihtimalle markanızın adı basit bir kelimeden oluştuğunda bile, bu kelime bir kimliği tam olarak nasıl yansıtabilir? Bu yüzden marka isimlerini desteklemek için sloganlar kullanılır. 

Sloganları giriş gibi düşünebilirsiniz. Size markadan ne bekleyeceğiniz hakkında bir fikir verirler. Sonuç olarak bir slogan yeterince iyi inşa edildiğinde, hatırlanma olasılığı artar ve yeniden kendini hatırlatır.  Başka bir deyişle, başarılı sloganlar markanızı unutulmaz kılar. Örneğin, “Just Do It” sloganı şu an kafanızda bir şeyler canlandırmış olmalı. Nike’a ait olduğundan son derece eminiz. Ama bu sloganı ilk kez duyuyor olsanız bile, cesaret ve kararlılık sporla ilişkilendirildiğinden neyi temsil ettiğini tahmin edebilirsiniz. Dolayısıyla, sloganın bir spor markasından bahsettiği sonucuna varabilirsiniz.Bu bir sloganın gücüdür.

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.