Ankara
Ahimesut Mh. 1789. Cadde, Akasya Evleri C:13
info@pio.com.tr
Tel: +90 532 404 7037
İstanbul
Eski Büyükdere Caddesi, Büyükdere İş Merkezi, No:2 Kat:6
info@pio.com.tr
Tel: +90 532 404 7037

Geleneksel Markalama ve Modern Markalama

Pazarlama ve satışın nasıl çalıştığına dair temel fikri olan her işletme, markanın burada temel bir unsur oluşturduğunu bilir. Markalaşma, hemen hemen bir başlangıç ​​noktasıdır. Bu, şirketiniz hakkında bir şeyler söyleme ve anında tanınabilir olmanın yoludur.

Markanın kısa tarihi

Modern pazarlama açısından markalaşma, James Walter Thompson‘a kadar uzanabilir. Bir pazarlama dehası olan Thompson, 1900 yılında ticari marka reklamcılığı adı verilen bir şey ortaya çıkardı. Esasen, şimdi markalaşma olarak adlandırdığımız şey buydu. O zamandan beri, markaları temel bir iş işlevi olarak tanımlamak için bir araya gelen jingle, logo, slogan ve hemen hemen her öğenin yardımıyla ürünleri tanıtmak standart bir uygulama haline geldi.

Markanın amacı oldukça basittir belirli bir ürün ve üreticisi hakkında farkındalık yaratmak. Ancak, her şey gibi, marka bilinci oluşturma yaklaşımımız da zaman içinde gelişti. Aslında, markanın “farkındalık yaratma” kısmının artık tek öncelik olmadığını söylemek güvenli olacaktır. Günümüzde marka bilinci oluşturmak, farkındalık yaratmaktan çok daha fazlasını kapsamaktadır. Sadece reklam ve pazarlamadan daha fazlasını gerektirir. Şimdi dijital çağda yaşıyoruz ve bu markalaşmayı biraz daha karmaşık hale getirdi.

Yeni başlayanlar için, işletmelerin kendilerini duyurmak için dijitalleşmeleri gerekiyor. 

Ancak bu sadece müşteri tabanına ulaşmak anlamına gelmiyor. Dijitalleşmek kendi başına bir markalaşma eylemidir. Bugünün müşterisi, bir marka olarak, yarışta kalabileceğinizi ve sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağınızı bilmek istiyor. Eğer yapamazsanız, dünyadaki tüm “markalaşma stratejileri” şirketinizi kurtaramaz.

Cesur Yeni Bir Dünya

Mobil devrim, işletmelerin müşterilerini hedeflemesini zorlaştırdı. Ancak öte yandan, çok sayıda fırsat açtı. İşletmenizin bir müşteriyle bağlantı kurabileceği yüksek hız veya esneklik tamamen çabaya değer. Ayrıca, mobil teknoloji, işletmeler ve müşteriler arasındaki etkileşimlerin daha kişisel bir düzeyde gerçekleşmesine de izin verdi. Bu nedenle, çoğu işletmenin artık dijital olan her şeye yönelmesi şaşırtıcı olmamalı. Marka bilinci oluşturma sadece ne zaman ve nerede olduğu anlamına gelmez. Her şey burada ve şimdi. Modern markalaşma çok daha hızlı gerçekleşiyor.

Ancak bu, geleneksel markanın öldüğü anlamına mı geliyor?

Modern markalaşma ve geleneksel markalaşma her zaman etkinliği açısından karşılaştırılmıştır. Bununla birlikte, iyi bir ürün, çekici bir slogan ve güzel bir logo oluşturmanın eski stratejisi artık önemli olmayabilir.

Yoksa öyle mi?

Evet, gerçeği söylemek gerekirse bu çok yanlış bir algı. Geleneksel markalaşma önemsiz değildir. Sadece pazarlama fonksiyonunu bir bütün olarak yürütmek yerine daha destekleyici bir rol oynamaktadır. Ancak günün sonunda, modern marka bilinci oluşturma çabalarınızı desteklemek için hala geleneksel markalamaya ihtiyacınız var. Aslında, geleneksel pazarlamayı modern pazarlamayla birleştirmek, bugün marka başarısındaki en iyi yoldur.

Bunun nasıl yapılabileceğini görelim.

Teknolojiden En İyi Şekilde Yararlanın

Teknoloji, daha önce belirttiğimiz gibi, işletmelerin etkileşime girmesini ve daha önce hiç olmadığı kadar müşterilere ulaşmasını mümkün kıldı. Şu anda Dünya’da 7 milyar insan var ve bunların yarısı internete erişebiliyor. Bu kişilerin önemli bir kısmı da mobil kullanıcılardan oluşuyor.

Şehrinizin veya sınırlarınızın ötesindeki insanlara ulaşmayı hayal bile edemeyeceğiniz bir zaman vardı. Bugün, İstanbul’daki ofisinizde otururken Hindistan’a birine ulaşabilirsiniz. En iyi tarafı, teknoloji sabit değil. Gelişmeye ve değişmeye devam ediyor, yani bir işletmenin gelecekte kendini nasıl markalayabileceği konusunda olasılıklar neredeyse sınırsız.

Bu nedenle, teknolojiyi takdir etmeyi ve teknolojiden uygun şekilde yararlanmayı öğrenin.

Sosyalleştirmek

Teknoloji bize, modern markalaşmaya büyük katkıda bulunan sosyal medya adı verilen harika bir araç sağladı. Modern marka cephaneliğinde ucuz bir silahtır ve etkili bir şekilde kullanılırsa sonuçlar mükemmel olabilir.

Ancak, öncelikle dijital marka kanallarınızın her birinin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Hepsi aynı getirileri sunmaz. Bu yüzden, size neyin kâr ettirdiğini ve neyin kâr ettirmeyeceğini bulmak için zaman ayırın. Her marka kanalı için metriklere odaklanın.

Bunu söyledikten sonra, sosyal medyanın denemeniz gereken bir marka ortamı olduğunu söyleyebiliriz. Müşterilerinizin tercihlerini incelemek ve kitle olarak ölçmek için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Karıştır

Geleneksel pazarlamanın hala önemli bir rol oynadığını zaten belirledik. En iyi sonuçlar, modern ve geleneksel markanın bir kombinasyonundan gelir. Logolar veya görev beyanları gibi geleneksel unsurların modern teknoloji ile nasıl kullanılacağını öğrenin.

Denemek ve paranızın en iyi nasıl harcandığını anlamak için zaman ayırın. Bir dizi iletişim araçlarını deneyin. En fazla etkileşimi sunanlara bakın. Örneğin, podcast’lere bakalım. Podcast’ler, kendi başlarına, benzersiz bir şey yaratmak için eski ile yeninin nasıl birleştirilebileceğine iyi bir örnektir.

Bu günlerde daha fazla trend oluyor ve müşteriler podcast’leri bir markanın değerini belirlemenin bir yolu olarak görüyorlar. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, podcast dinleyenlerin sayısının her ay arttığı belirlendi. Çalışma aynı zamanda podcast dinleyicilerinin ortalama geliri daha yüksek olan hanelerden gelme eğiliminde olduğunu da ortaya koymuştur.

Podcast’ler radyo röportajlarına ve talk show’larına çok benzer. Bununla birlikte, dijital olarak dağıtılırlar, bu da onları kolayca erişilebilir kılar. Biraz hayal gücüyle, podcast’lerle harikalar yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, geleneksel marka bilinci oluşturma, marka bilinci oluşturma işlevinin bir parçası ve parselidir. Geleneksel unsurlar olmadan modern markalamaya sahip olamazsınız. Yani, henüz geleneksel marka konumlandırma stratejilerinizi bırakmayın.

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.