Ankara
Ahimesut Mh. 1789. Cadde, Akasya Evleri C:13
info@pio.com.tr
Tel: +90 532 404 7037
İstanbul
Eski Büyükdere Caddesi, Büyükdere İş Merkezi, No:2 Kat:6
info@pio.com.tr
Tel: +90 532 404 7037

Bütçede Markalaşma

Markalaşmanın önemi

Markalaşma, işinizin pazarlama konusundaki en önemli adımlarından biridir. Pazarlama, markanın yayılmasını sağlayan ve kitleleri harekete geçiren şeydir. Güçlü bir marka kampanyası, doğru seçilen mesajı hedef kitleye iletir, ürününüz hakkında farkındalık yaratır ve insanları ürününüzü satın almayı düşünmeye zorlar.

Markalaşma, yaratıcılık ve bol miktarda yenilik içeren karmaşık bir süreçtir. Tek amaç bir izlenim yaratmaktır. Yaratılan bu çok özel izlenim, hedef kitlenizin sizinle ilgili daha fazla bilgi edinmek istemesini sağlamaktır.

Markalaşma; aslında kim olduğunuzu ve işletmenizin kitlelere neler sunduğunu net bir şekilde anlatmaktan başka bir şey değildir.

Markalaşma, kelimenin tam anlamıyla büyük ya da küçük herhangi bir işletmenin meşhur ekmek ve tereyağıdır. Buna rağmen, birçok işletme marka kampanyalarının önemini görmezden gelmeye Markalaşma, kelimenin tam anlamıyla, büyük ya da küçük herhangi bir işletmenin meşhur ekmek ve tereyağıdır. Buna rağmen, birçok işletme marka kampanyalarının önemini görmezden gelmeye devam ediyor ve pazarlama stratejilerine marka kampanyalarını entegre edemiyor. İşletme sahiplerine marka kampanyalarını neden kullanmadıkları sorulduğunda alınan en yaygın cevap, markalaşma sürecinin maliyetinin pahalılığı oluyor. Peki, marka bilinci oluşturmak pahalı mı? Hayır, değil. Marka bilinci oluşturma kampanyalarındaki harcamalar, büyük ölçüde onu pazarlama yönteminize bağlıdır. Bunu pahalı ya da ucuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir bütçeyle marka bilinci oluşturmak için ipuçları

Marka logosu her şeyi söylüyor olmalı

Ayakkabı satın aldığınızı hayal edin. Çoğu insan mağazada Nike, Adidas, Puma, Reebok vb. gibi popüler markaların logolarına sahip olanları alacaktır. Her ne kadar bu markalar piyasada varlığını uzun süredir konumlandırsa da, en çok dikkat çeken şeyleri logolarıdır. Bu markaların logoları dünya çapında bilinir hale gelmiştir.

Logo, markalaşma için çok önemlidir. Şirketinizin ve sattığınız ürünün benzersiz bir temsilidir. Logolar, kartvizitlerden mağazalarınızdaki alışveriş çantalarına kadar her üründe görünür. Yaratıcı ve anlamlı bir logo geliştirmenin birkaç ucuz yolu vardır. 

Her logo tasarımcısı gibi logo yapımında kullanılan web sitelerinden yardım alabilir veya freelance çalışanlar kiralayabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri Kalitesi Markanızın Geleceğini Belirler

İyi bir müşteri hizmeti sunmak, yeni müşteriler getireceği gibi mevcut müşterileri de markaya bağlı kılacaktır. Müşteriler her işte birinci öncelik olmalıdır. Müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan ve dünya dışı bir müşteri hizmeti sunan bir işletmenin, müşterilerin zihninde kazınmış olarak kalması muhtemeldir. Müşterilere iyi bir deneyim yaşatamazsanız markalaşma sürecinizde büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Müşteriler, en büyük marka savunucularınızdan biridir. Markanızın müşterilere hissettirdikleri; işletmenize geri dönüp dönmeyeceklerini belirleyen önemli bir faktördür.

Memnun bir müşteri sadık bir müşteridir. Markayla ilgili olumlu deneyimlerini ailesine veya arkadaşlarına yayan memnun bir müşteri, işiniz için potansiyel yeni müşteri olasılığınızı artıracaktır. Ben de bir ürün alacağım zaman, bir reklam kampanyasından çok bir arkadaşa veya aile üyesine güvenmeyi tercih ederim. Siz de bunu yapmaz mısınız?

Markanızı Müşterilerin Hayatlarının Bir Parçası Haline Getirin

Spor ayakkabısı söz konusu olduğunda Nike tercih edilen en popüler markalardan biri olmaya devam ediyor. Nike, bugün sadece ayakkabı üretmiyor aynı zamanda müşterilerine Michael Jordan ve Steve Prefontaine gibi sporcularla bağlantı kurma fırsatı da sunuyor. Müşteriler, bir şekilde bu başarılı sporcuların hayatlarının bir parçası olduklarını düşünüyorlar. Nike’ın güçlü marka stratejisi, ayakkabı satan bir markadan çok bir yaşam tarzı markasına dönüştü. Spor kıyafetleri söz konusu olduğunda en güvenilir markalardan biridir. Sloganları olan; “Sadece yap”, amatör bir insanı bile seçkin bir atlet gibi hissettirebilir.Bu örnekten yola çıkarsak, müşterilerin yaşam tarzlarının bir parçası olmanın ne kadar önemli olduğu açıktır. Bir müşteri markanızı günlük yaşantısıyla ne kadar çok birleştirirse onlara ulaşma ve size geri dönmelerini sağlamak için onları etkileme şansınız o kadar artacaktır.

Markanızın En Yakın Arkadaşı: Sosyal Medya

Hizmet sunumunda en etkili araca sahip olduğunuzu düşünün, pahalı marka kampanyalarına para harcamanıza gerek kalmaz değil mi? Facebook, Twitter, Instagram, insanların topluluk olarak hareket ettiği başlıca platformlardır ve insanlara ulaşmak için en iyi ve kolay yoldur. Evet, bazı sosyal medya kampanyalarının maliyeti vardır, ancak maliyetsiz olanlardan başlayabilirsiniz.

Yapabileceğiniz en iyi şey, bireylerle ve topluluklarla etkileşime giren bir sosyal medya stratejisi oluşturmaktır. Sosyal medya platformları için bir persona (bireyin günlük yaşamdaki ihtiyaçlarıyla ilişkili olan tavır) oluşturmanız gerekir. Kişisel, dürüst, ilham verici, yetkili ama yine de sıcak ve samimi olmalıdır. Amacınız basit ama etkili bir dil kullanarak müşteri kitlesine etkin bir şekilde katılmak olmalıdır.

Ayrıca, kendinize ait bir bloğun olması son derece faydalıdır. Blog kullanarak markalaşmanın anahtarı ise etkili içerik oluşturmaktır. Etkili içerikler, infografikler, resimler, makaleler, videolar kullanarak, çeşitli sosyal medya platformlarında düzenli olarak yayın yaparak müşterilerin ilgisini çekmelisiniz. Piyasada birçok “sosyal medya planlama” uygulaması vardır. Bu uygulamalar, gerektiğinde sosyal medya platformlarınızdaki içeriği otomatik olarak güncelleyebilir. 

Markanızı oluşturmanın anahtarı tutarlılıktır. Etkinliklerinizde tutarlı olmanız ve yorumlar, tartışmalar, beğeniler yoluyla kitle ile etkileşime girmeniz gerekir. İnsanların sizi ve markanızı anlamasına yardımcı olmak için sürekli onlarla birlikte ve her zaman aktif olmanız gerekir.

Stratejik olarak ele alınırsa, sosyal medya markalaşma için en iyi araçlarınızdan biri olabilir.

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.