Ankara
Ahimesut Mh. 1789. Cadde, Akasya Evleri C:13
info@pio.com.tr
Tel: +90 532 404 7037
İstanbul
Eski Büyükdere Caddesi, Büyükdere İş Merkezi, No:2 Kat:6
info@pio.com.tr
Tel: +90 532 404 7037

Bulut Teknolojisi Hasta Değer Zincirini Nasıl Geliştiriyor?

Sağlık endüstrisi bulut teknolojisini ciddi bir şekilde benimsemeye başlıyor. Sağlık bulut bilişim pazarının 2026 yılına kadar 40 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor . Sağlık hizmetlerinde bulut tabanlı bilgi işlem ihtiyacının farkında olan Microsoft ve Amazon gibi büyük oyuncular pazara giriyor ve sektöre hizmet edebilmek için uyumlu olmaya odaklanıyor.

Bu yazıda bulut teknolojisinin temel faydalarını ve bunun neden sağlık hizmetlerini dönüştürme ve hasta değer zincirini geliştirme potansiyeli olduğunu tartışacağız.

Bulut teknolojisinin faydaları

Bulut uygulamasının yükselen oranları, sağlık sistemini rahatsız eden mevcut sorunların bazılarını vurgulamaktadır. Örneğin geleneksel sistemler parçalanır ve sağlayıcılar arasında iletişim ve dosya aktarımını zaman alıcı ve sık sık zahmetli bir iş haline getirir. Ayrıca, maliyetlerinin ağırlığı altında zaten mücadele eden bir sağlık sisteminin yüküne ek olarak uygulanması ve bakımı da pahallıdır.

Bulut teknolojisinin aksine birçok faydası vardır. Birincisi ve en önemlisi, bir bulut sisteminin uygulanması geleneksel, şirket içi ve tescilli sistemlere kıyasla çok daha az ön yatırım gerektirir. Bulut teknolojisi daha az sürekli bakım gerektirir ve bu nedenle yönetmek için çok fazla özel kaynak gerektirmez.

Bulut sistemleri esnektir ve bu nedenle esnek ve sağlayıcının ihtiyaçlarına göre ölçeklendirilebilir. Dahası, bulut sistemleri kullanım başına ödeme temelinde çalışır ve bu da uzun vadede önemli tasarruflara neden olabilir.

Bulut teknolojisi sağlık sistemlerini ve hasta bakımını dönüştürmeye nasıl yardımcı olabilir?

Bulut teknolojisi, sağlık sistemlerini dönüştürmeye ve hasta değer zincirini çeşitli şekillerde kökten değiştirmeye yardımcı oluyor:

Bulut teknolojisi paylaşımı destekler

Tarihimizde bu noktada, kişisel sağlık verileri bireysel sağlayıcılar tarafından yakından tutulmuştur. Hastaların istedikleri zaman bu bilgilere erişmesi zordur ve talep edildikten sonra nihayet kayıtların alınması haftalar sürmezse günler alır. Sağlık kayıtlarının bir sağlayıcıdan diğerine paylaşılması da bir vergilendirme sürecidir ve genellikle hasta için bir maliyete neden olur. Bunların hiçbiri özellikle hasta dostu bir süreci temsil etmez ve sessiz kayıtlar sağlayıcılara da yük getirir.

Bulut teknolojisi, etkili ve bütünsel hasta bakımının anahtarı olan sağlayıcılar arasında bilgi paylaşımını destekler. Giderek, hastalar kendi bilgilerine ücretsiz ve kolay erişim talep etmektedir. Bulut teknolojisi bu talebin karşılanmasına yardımcı olur ve ayrıca giderek artan miktarda hasta verisi altında kalan eski sistemlerin üzerindeki yükü hafifletebilir.

Bulut tabanlı iletişim sistemleri telehealth’i güçlendirir

COVID-19 salgını, çalışan bir sağlık sistemi için tele sağlık çözümlerinin ne kadar önemli olduğunun kesin bir gösterisini sağlamıştır. Şehirler ve eyaletler sosyal mesafeyi zorunlu kıldıkça, kalabalık bir bekleme odasının yarattığı riskler her zamankinden daha belirgin. Telehealth sistemleri, hekimlerin ve hemşirelerin bunları teşhis etmelerine ve tedavi etmelerine olanak tanırken, hastaları evde güvenle tutmaya yardımcı olabilir.

Bulut teknolojisi, bir pandemi sırasında hastalara etkili bir şekilde bakım yapmamız gereken temel tele sağlık sistemlerine güç sağlayacak olan motordur. Salgın hastalığın ötesinde bile, telhealth uzak bölgelerde yaşayan veya fiziksel bir klinik veya doktor ofisine gitmekte zorluk çeken hastalara bakım getirmeye yardımcı olabilir.

Bağlı sağlık cihazları bulutta çalışır

Sağlık hizmeti sunucularının hastaları uzaktan tedavi edebilmesinin bir başka yolu, bağlı sağlık cihazlarının kullanılmasıdır. Bulut teknolojisi yerinde olduğunda, bu cihazlar doktorlar tarafından uzaktan izlenebilir ve böylece tedavi planlarını bilgilendiren doğru hasta verilerine anında erişim sağlar.

Bulut, halk sağlığı girişimlerini geliştirir

Hasta verileri bir araya getirilip bulutta saklandığında, halk sağlığı departmanları ve araştırma ekipleri tarafından (güvenli bir şekilde) erişilebilir. Bu veriler, halk sağlığı sorunlarının erken tespiti ve daha sağlıklı topluluklar oluşturmak için tasarlanmış proaktif öneriler gibi şeyler için kullanılabilir.

Çıkarımlar

Bulut teknolojisi sağlık sistemlerine verimlilik getirecek ve sağlayıcılara daha iyi hasta bakımı sunmaları için güç verecektir. Bulut sistemleri daha hızlı, daha kolay bilgi paylaşımını, telehealth girişimlerini ve bağlı cihazları destekler ve halk sağlığı sorunlarını proaktif olarak tanımlamayı ve çözmeyi kolaylaştırır.

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.