Ankara
Ahimesut Mh. 1789. Cadde, Akasya Evleri C:13
info@pio.com.tr
Tel: +90 532 404 7037
İstanbul
Eski Büyükdere Caddesi, Büyükdere İş Merkezi, No:2 Kat:6
info@pio.com.tr
Tel: +90 532 404 7037

Sesli Arama: Nedir ve Neden Önemlidir?

Sesli arama, son birkaç yıldır dijital pazarlamada çok hareketli bir konu olmuştur ve önümüzdeki yıllarda pazarlama alanında konuşmalara hâkim olmaya devam etmesi muhtemeldir. “2020 yılında tüm aramaların yarısı sesli olarak yapılacak.” Sadece birçoğumuzun sesli aramanın geleceğiyle ilgilenmesi mantıklı – sesle aktive edilen teknoloji tüketicilerle çekişiyor ve sıçramalarla sınırlarla büyümeye devam etmesi bekleniyor. Hiç kimse bu sınırın henüz nasıl görüneceğini tam olarak bilmese bile, ses yeni sınırdır.

Aşağıda, tüketicilerin sesli aramaya yönelmesinin nedenlerini ve bunun metin tabanlı arama ve göz atma üzerinde hâkim olmasını engelleyen kısıtlamaları inceliyoruz.

Sesli aramada büyük oyuncular

Sesli aramadaki en büyük iki oyuncu şu anda Amazon’un Alexa (Amazon Echo hoparlörlerine yerleşik) ve Google Home. Hem Google hem de Amazon, ses tanıma teknolojilerinin doğruluğunu artırmak ve cihazlarını tüketicilerin evlerine almak için büyük yatırımlar yapıyorlar. Amazon, ses teknolojisinin kök salması için doğal bir yer olan Yankı hoparlörlerini arabalara sokmaya da yatırım yapıyor.

Apple‘ın Siri’si Google ve Amazon‘un ses teknolojilerinden daha uzundu, ancak şirketin bağlı konuşmacısı HomePod pazara girmede gecikti. Yine de Apple, cihazlar arasında sorunsuz bir entegrasyon için sadık bir takip hevesinin yerleşik avantajına sahiptir.

Günlük Dijital Saatler

12 saatlik bir günün yaklaşık 6 saatini dijital ortamda geçiriyoruz. Bu sayılara daha ayrıntılı bir şekilde bakıldığında, günde yaklaşık 2 saat masaüstü cihazlarda geçirilir, ancak dijital alanda geçirilen günlük zamanın çoğunluğu – 3 saatin biraz üzerinde – aslında mobil cihazlarda gerçekleşir. Mobil cihazlar “ben kuşağının” doğal bir uzantısıdır ve mobil cihazlarda geçirilen süre bunu yansıtır. Bu cep telefonu numaraları, mobil cihazlara hazır kişiselleştirilmiş bir pazarlama stratejisine sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu da gösterir.

Sesli aramada tüketicinin çekiciliği

İdeal bir dünyada, sesli arama, web’de sürtünmesiz bir deneyim sunmak için tasarlanmıştır. Tüketicilerin önlerinde bir ekranı olmadığında ve / veya elleri yazmak için özgür olmadığında web’le etkileşime geçmelerini sağlar. Bağlı hoparlörler sesli komutla etkinleştirildiğinden, kullanıcının onlarla etkileşim kurmak için konuşma dışında bir şeye ihtiyacı yoktur.

Görsel veya metin tabanlı giriş / çıkıştan bağımsız olarak sesli aramanın doğası, web’in daha önce erişilemediği veya erişilmesi çok zor olduğu ortamlarda tüketiciler tarafından kullanılabilir olmasını sağlar. Bu, tüketicilerin, araba kullanırken veya yemek pişirirken olduğu gibi yeni senaryolarda web’in gücünden yararlanabileceği anlamına gelir.

Şimdilik, bağlı cihazların ve sesli aramanın cazibesinde bir yenilik faktörü var. Bu cihazlar çoğumuz için fütüristik hissediyor ve bu gerçek, özellikle düşük fiyat noktalarındaki cihazları benimsemeyi hiç şüphesiz etkiledi.

Bununla birlikte, sürtünmesiz ve eğlenceli ses arama fikri bir tuz tanesi ile alınmalıdır, çünkü aşağıda açıklayacağımız gibi, mevcut sesli arama teknolojisinin doğasında sınırlamalar vardır.

Sesli aramanın sınırlamaları

Sesli aramanın sınırlama olmadan olmadığını anlamak önemlidir. Bu sınırlamalar, şimdiye kadar metin tabanlı arama pazarını tamamen yok etmesini engelleyen şeydir.

Doğruluk

Ses tanıma teknolojisindeki doğruluktaki son gelişmelere rağmen (özellikle Google, bu alanda uyumlu bir itme yapıyor), makineler hala düzenli olarak insan konuşmalarını ve niyetini anlayamıyor. Bağlı bir konuşmacının sahibi olan herkes kaçınılmaz olarak anlamlarını doğru bir şekilde anlamadı ve yanlış veya düpedüz tuhaf yanıtlar verdi. Bu deneyimler kullanıcılar için sinir bozucu ve bağlı cihazların algılanan yararlılığı üzerinde sınırlayıcı bir etkiye sahip.

Tarama işlevi ile sınırlıdır

Sesli arama söz konusu olduğunda, gerçekten göz atma diye bir şey yoktur. Şu anda bir kullanıcının yeni bir içerik sitesini keşfetmek ve incelemek için sesli aramaya yönelebileceği bir kullanım durumu yoktur. Sesli arama anında ve özel bir sorguyu çözebilir, ancak metin tabanlı aramanın mükemmel olduğu geniş keşif için çok daha az yararlıdır.

Ayrıca, varsayılan olarak sesli arama, bir sorguya yalnızca tek bir yanıt sağlar. Daha fazla cevap ortaya çıkarmak için, kullanıcı makineyi daha fazla istemeye zorlar. Bu, varsayılan olarak genellikle en az on sonuç üreten metin tabanlı aramadan daha iyi bir kullanıcı deneyimi değildir.

Dükkan kısıtlamaları

Sesli arama şu anda yalnızca çok sınırlı bir anlamda alışveriş yapılabilmektedir. Amazon Yankı üzerinden kozmetik veya kiler eşyaları sipariş edeceğiniz bir dünya hayal etmek kolaydır. Bu durumlarda, muhtemelen Alexa’ya belirli bir ürünü sipariş etmesini söylemeyi basitleştiren bir şampuan marka tercihiniz var ya da markayı çok fazla önemsemeyebilirsiniz, sadece baharat rafınızdaki tarçını Alexa ile doldurmanız yeterlidir. tavsiye seçer.

Tüketici adına daha fazla dikkat gerektiren herhangi bir madde için aynı şey söylenemez. Muhtemelen önce görmeden pahalı bir şey satın almazsınız ve kumaşın, rengin, kesimin vb. Bir resmi olmadan kıyafet satın almanız pek mümkün olmazdı.

Sesli arama, bu sınırlamaların üstesinden gelebilecek şekilde gelişebilir, ancak teknolojinin tüketiciler için yararlılığının mevcut durumunu tanımak önemlidir.

Marka pazarlamasıyla ilgili sesli arama

Sesli arama, markaların pazarlama çabalarını genişletmeleri ve yeni kitleler yakalamaları için ilgi çekici fırsatlar sunar. Ses teknolojisinin pazarlama kullanım örneklerinin tamamı görülmeye devam ediyor, ancak markaların şimdi keşfetmeye başlayabileceği bazı yollar var.

Sesli arama optimizasyonu

Bu makalede daha önce belirttiğimiz gibi, sesli aramanın çalışma şekli, metin tabanlı aramanın çalışma biçiminden farklıdır. Tüketicilerin girdiği sorgular farklıdır. Sesli aramalar genellikle daha uzun ve daha spesifiktir; Tek bir sorgu yanıtının çıktısı, kullanıcıların istenen sonuca ulaşmak için daha spesifik sorgular ve komutlar (yani longtail) yapmayı bildikleri anlamına gelir.

Bunun markalar için anlamı, sesli arama stratejisinin çerçevesini çizmeye başlamak önemlidir. Kendinize markanızın hangi soruları cevaplayacak şekilde konumlandığını sorun. Ürünleriniz veya hizmetleriniz nerede ve ne zaman bir ihtiyacı karşılar? Bu fikirleri ve kullanıcı bağlamlarını akla getirebilecek ses tabanlı sorgular için optimize edin.

Reklam fırsatlarının geleceğinden emin, ancak henüz burada değiller. Markalar geldiklerinde, erken evlat edinmeyi destekleme ile ilk olarak bandwagonda olmakla birlikte gelebilecek performans tuzakları arasında bir denge bulmak zorunda kalacaklar. Bu arada, Google işlemleri veya Amazon Becerileri için içerik oluşturarak organik erişim fırsatları oluşturmak için mevcut fırsatlar var

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.